Jak odpowiednio poziomować pokrywy włazów?
Masy bitumiczne wytwarzane na zimno mają wiele zalet. Przede wszystkim można ich używać o każdej porze roku, nawet przy ujemnej temperaturze. Poza tym nie trzeba jej rozgrzewać w specjalistycznych pojazdach, wystarczy ją zagęścić. Czas naprawy jest krótki, a jej efekt wytrzymały. Do czego właściwie stosuje się masy bitumiczne? Budowa lub uzupełnienie pochylni wjazdowych prowadzących do garaży albo wjazdów dla wózków, łatanie rozkuć niezbędnych do budowania sieci wodociągowych lub elektrycznych to główne zastosowania masy. Oprócz tego służy też do poziomowania pokryw włazów. Jak wykonać takie poziomowanie w odpowiedni sposób?
Czym są włazy kanałowe?
Włazy kanałowe stanowią wejście do studni rewizyjnych lub komór podziemnych instalacji technologicznych, na przykład do kanalizacji ściekowej, odwodnieniowej, sieć telekomunikacyjnej albo ciepłowniczej. Znajdują się one w obrębie większości dróg miejskich. Ważne jest właściwe usytuowanie względem poziomu jezdni, często jednak spotykamy się z zapadniętymi włazami. Jaki stanowią problem? Przede wszystkim przeszkadzają użytkownikom dróg, czyli kierowcom, pasażerom, właścicielom pojazdów czy okolicznym mieszkańcom. Wpływa na komfort jazdy, a służby miejskie, które są odpowiedzialne za ich stan, często nie mogą sobie z nimi poradzić. Obsunięte włazy stanowią szczególne zagrożenie na drogach szybkiego ruchu. Wystarczy 10 mm obniżenia ich pokrywy, by zagrażały kierowcom.
Poziomowanie pokrywy włazów
Wiemy już, że właściwe wypoziomowanie pokrywy włazu ma wpływ na bezpieczeństwo osób poruszających się po jezdni. Jak wykonać taką regulację, by była skuteczna? Można zastosować pokrywę korygującą, pod warunkiem, że obsunięcie nie jest znaczne, a otaczająca właz nawierzchnia bitumiczna nie uległa deformacji. Można także zastosować korpus, na którego obwodzie znajduje się 6 biegów schodków po 10 stopni każdy. Posiada on również pierścień zewnętrzny, który znajdował się będzie na zewnątrz korpusu, wtapiając się w nawierzchnię. Jego funkcją będzie stworzenie obręczy otaczającej krawędź nawierzchni bitumicznej drogi stykającej się z włazem, chroniąc ją przed pękaniem.
Poziomowanie pokrywy włazów jest bardzo ważne dla komfortu, a przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowników drogi. Trzeba je wykonać z należytą starannością, wykorzystując do tego materiały dobrane odpowiednio w zależności od wielkości obsunięcia.